Česky Deutsch English Русский

Porcelán Royal Dux Bohemia®
Alois Johann Hampel * 8.2.1853 - † 12.12.1924

Alois Hampel známý - neznámý

Zlaté české ručičky! - Jak často je vychvalujeme a připomínáme, vracíme se k předkům, kteří je prý mívali. Asi ano, jinak by po nich nezůstávalo tolik vynikajících věcí – technických vynálezů a zlepšení, staveb, jež budou určitě obdivovat i naši potomci a přitom kroutit hlavou, jak tohle všechno ti dědové zvládali bez jeřábů a další techniky…

Zlaté ručičky, ale i „fištrón“, nápady, nadhled nemuseli mít vždy jen ti vzdělaní, právě naopak. Jen se podívejte kolem sebe, co nádherných věcí tu po sobě zanechali mnozí obyčejní lidé, řemeslníci, jejichž jména nikdo přesně nezaznamenal, a která upadla časem v zapomnění. A netvořili věci, jež bychom obdivovali pouze my tady u nás doma, uznání získávali po celém světě!

Alois Johann Hampel

Říká vám něco jméno Alois Hampel?

Ne?

Jediné, co se donedávna o nositeli tohoto jména vědělo, bylo, že působil nepřetržitě 55 let v duchcovské porcelánové manufaktuře, s níž se rozloučil v roce 1922.

Vlastně ještě něco! V roce 1904 dosáhla duchcovská porcelánka velkého světového uznání, získala Grand Prix na světové výstavě v americkém Saint Louis. Následovala řada dalších ocenění a medailí na nejrůznějších průmyslových výstavách a přehlídkách – v r. 1906 stříbro v Miláně, zlato na výstavě v Liberci. Byla to pravděpodobně nejúspěšnější léta v historii naší manufaktury. V daném období tu působil jako kmenový firemní modelér pan Alois Hampel a byl to právě on, kdo vytvořil mnoho významných porcelánových figurálních děl, zejména v secesním stylu, které ohromovaly nejen návštěvníky výstav, ale i odborný svět! Jeho „Rybářka s mušlemi“ a mnohé další figury mají kouzlo, které přitahuje oko diváka stále.

Co ale víme o Aloisi Hampelovi, jaký byl, odkud pocházel?

To jsou otázky, na které se nedala nikde v publikacích nalézt odpověď. Škoda, proč na šikovné lidi zapomínat. A tak se začalo pídit za intenzivní pomoci „domácích“ odzadu. S porcelánkou se Alois Hampel rozloučil v roce 1922. Najde se v matrikách v pozdější době nějaký záznam? Byl tam! O jeho náhlém úmrtí a byl doplněný potřebnými daty, jenž nasměrovala ono doslova detektivní pátrání rázem na začátek jeho života, do míst, kde se narodil, a kde prožil útlé mládí.

Alois spatřil světlo světa 8. února 1858 v Obergrundu (dnešní Horní Podluží) v policejním okrese Varnsdorf. Podle zápisu v matrice z Dolního Podluží se dozvídáme, že byl pokřtěn o den později, tedy 9.2.1853 (tady pozor, asi došlo časem k nějakým nepřesnostem a například v pozdějším zápise z Duchova je datum narození s datem křtu zaměněno). Syn Josefa Hampela a Marie Anny, dcery Ignatze Münzbergrata z Horního Podluží dostal jméno Alois Johann.

Do duchcovské manufaktury nastoupil ve svých čtrnácti letech, tedy v roce 1867. O školách není nikde zmínka, Alois se učil asi jen od ostatních, zkrátka – podle všeho se tu objevily ony zlaté ručičky a políbení múzou, jinak by totiž nemohl vytvořit tolik jemných a krásných figur.

Do této chvíle se podařilo získat informace o tom, že se v Duchově 12. února 1877 oženil. Vzal si slečnu Annu Wiedemannovou. Jemu bylo čtyřiadvacet, nevěstě jenom šestnáct let a deset měsíců. Otec Anton Wiedemann ji tak musel před obřadem zplnoletit. V době svatby bydlel Hampel už v Duchově č. 88, stejně jako nevěsta, pracoval v porcelánce v Duchově. Nakonec se stal vrchním modelářem a zůstal Duchovu i výrobě porcelánových figur věrný po celý život.

Poslední zápis říká, že zemřel náhle, podle všeho na srdeční slabost, doma v Duchově, a to 12. prosince 1924 ve věku jedenasedmdesáti let. O dva dny později se s ním jeho blízcí rozloučili na duchcovském hřbitově.

V matrikách se ještě podařilo zjistit, že měl syny Ferdinanda, narozeného 31. října 1880 a Antona, který se narodil 25. prosince 1884 a dceru Annu narozenou 12. dubna 1887. Objevil se i zápis o čtvrtém potomkovi mužského pohlaví, který se narodil 20.října 1904 bez známek života. Třeba tu objevíme ještě další potomky, uvidíme, nevzdáváme to já, a už vůbec ne ředitel závodu Dr. Radislav Feix, který dal vlastně k této hledací akci podnět.

Tuze rádi bychom mezi současníky objevili Aloisovy pravnuky. Možná by se nám pak tuto skládanku se jménem Alois Hampel, podařilo úspěšně dotvořit. Tajně totiž doufáme, stejně jako ostatní, že se objeví a ozve někdo, kdo bude navíc vlastnit i podobenku tohoto muže, který se velkou měrou zasloužil o věhlas duchcovské porcelánové manufaktury doma i ve světě!

(lmax)

 

PS:
Naše tajné přání se naplnilo! V Německu se nám podařilo vypátrat pana Arne Hampela, pravnuka Aloise Hampela, který podobenku měl a poskytl nám jí. Mnohokrát mu za jeho laskavost děkujeme!

Kontaktní informace

Český porcelán, a.s. závod Royal Dux Duchcov

Sadová 1414, 419 01 Duchcov
tel.: +420 417 835 261
fax: +420 417 835 416
e-mail: odbyt.royaldux@cesky.porcelan.cz

společnost zapsaná dne 15. března 1991 v obchodním rejstříku v Ústí na Labem, oddíl B, vložka 101

Obchodní info

Napište nám

 



Web využívá pouze nezbytné soubory cookie, které pomáhají zajistit použitelnost webových stránek tím, že umožňují základní funkce, jako je navigace na stránce a přístup do zabezpečených oblastí webových stránek. Bez těchto souborů cookie nemůže webová stránka správně fungovat.Další informace