Česky Deutsch English Русский

Porcelán Royal Dux Bohemia®
ak. soch. František Rabel * 3.6.1921 - † 7.4.2007

František Rabel se narodil  3. června 1921. Rodák z Újezdu na Moravě vystudoval Uměleckoprůmyslovou školu a Akademii výtvarných umění.

   Po absolvování  školy v roce 1947 působil v Praze. Již v tom samém roce se dočkal své první sochařské realizace, pro dnes již neexistující městečko Přísečnice vytvořil pomník s bustou prvního československého prezidenta T.G. Masaryka.

   Přibližně v téže době se seznámil se svou budoucí ženou, studentkou konzervatoře, Dagmar Bartošovou. O jejich příchodu na sever rozhodla nabídka angažmá v ústecké opeře, kde Dagmar Rabelová zahájila v roce 1949 svoji pěveckou kariéru. Akademický sochař František Rabel nastalou situaci vyřešil tím, že reagoval na výzvu ministerstva kultury k zapojení výtvarníků do průmyslu a nastoupil v teplické Dittmarce. Převážně tam musel vytvářet užitkový porcelán, což jej neuspokojovalo, a tak po dvou letech našel trvalé uplatnění v duchcovském závodě Karlovarského porcelánu. Zažil tam ještě akademického sochaře Jiřího Bradáčka, ale zejména zkušenou návrhářku Elly Königovou a rovněž akademického sochaře Karla Lercha.

   Jako umělecký návrhář porcelánové manufaktury Royal Dux Bohemia působil čtyři desetiletí a stal se představitelem fenoménu postaviček, amfor, dóz i hodinových schránek v barokním stylu. Vedle svého působení v porcelánce si po celou dobu uchoval vlastní ateliér, ve kterém po práci nastupoval na „druhou směnu“. Z jeho starších realizací připomeňme sochu dělníka ze Sometu před teplickým nádražím (1955).

   Akademický sochař František Rabel byl zejména vynikajícím portrétistou a vedle mnohých bust se v posledních desetiletích stal autorem řady pamětních desek, z nichž první vzdává hold řídícímu učiteli Karlu Límovi na Bouřňáku (1975). Poslední byla pamětní deska Giacoma Casanovy, roku 2005 odhalena na průčelí casanovského křídla duchcovského zámku. Pro Teplice jsou připraveny k realizaci ještě modely desek hudebních skladatelů Richarda Wagnera, Ference Liszta a Fryderika Chopina, které by měl podle Rabelova přání realizovat jeho žák Míťa Mráček (současný modelér duchcovské porcelánky Royal Dux). Busty deseti starých českých mistrů budou podle jeho vůle odevzdány Muzeu české hudby v Praze.


Zdroj: Teplický deník  14. 4. 2007

Figurální porcelán Františka Rabela ( E-Shop )

Kontaktní informace

Český porcelán, a.s. závod Royal Dux Duchcov

Sadová 1414, 419 01 Duchcov
tel.: +420 417 835 261
fax: +420 417 835 416
e-mail: odbyt.royaldux@cesky.porcelan.cz

společnost zapsaná dne 15. března 1991 v obchodním rejstříku v Ústí na Labem, oddíl B, vložka 101

Obchodní info

Napište nám

 



Web využívá pouze nezbytné soubory cookie, které pomáhají zajistit použitelnost webových stránek tím, že umožňují základní funkce, jako je navigace na stránce a přístup do zabezpečených oblastí webových stránek. Bez těchto souborů cookie nemůže webová stránka správně fungovat.Další informace