Česky Deutsch English Русский

Porcelán Royal Dux Bohemia®
Jaroslav Ježek * 26.1.1923 - † 26.7.2002

Jaroslav Ježek - přední český návrhář porcelánu   Jaroslav Ježek se narodil 26.1. 1923 v Podlesí u Příbrami. V letech 1945-1949 studoval na pedagogické fakultě Univerzity Karlovy u profesora Sejpky obor výtvarná výchova. Chtěl přejít na Vysokou školu uměleckoprůmyslovou do ateliéru porcelánu a keramiky, a tak studia na fakultě nedokončil. Na základě doporučení profesora O. Eckerta, který tehdy ateliér porcelánu a keramiky na VŠUP vedl, se rozhodl jít nejprve na praxi do výroby, aby si osvojil technologii a seznámil se s provozem v porcelánovém průmyslu.

   Získal půlroční stipendium ve výtvarném oddělení porcelánky Thun v Klášterci nad Ohří. Na další studium nakonec rezignoval a zůstal v Klášterci až do roku 1954, kdy bylo tamější výtvarné oddělení zrušeno. V tomto období se realizace dočkaly pouze Ježkovy návrhy dekorů. V roce 1955, po roční přestávce, byl spolu s nejlepšími modeléry a technology z výrobních závodů povolán do nového podnikového vývojového střediska, které bylo umístěno v Lesově u Karlových Varů.

   V roce 1957 byl Jaroslav Ježek vyzván k navržení exponátů pro Světovou výstavu (EXPO ‘58), která se konala od 17. dubna do 19. listopadu 1958 v hlavním městě Vlámska a Belgie, v Bruselu. Mezi výtvarníky se vědělo, že komise tentokrát nebude řešit obvyklá funkční, ekonomická a technologická kritéria, ale že prioritou bude vytvořit tvary, které mohou československý design reprezentovat v celosvětovém měřítku.

EXPO ’58

  Exponáty podle návrhů Jaroslava Ježka na EXPO ’58 získávají dvě ceny, prestižní Zlatou medaili za kolekci porcelánových plastik Klisnička a hřebečkové a Velkou cenu za moka servis Elka.

Moka souprava Elka
Velká cena EXPO '58 Brusel
Klisnička a hřebečkové
Zlatá medaile EXPO '58 Brusel

 

   O figurkách koníků se traduje, že vznikly během příprav servisu Elka, realizovaného pro Expo 58 v Bruselu. Ježek - spolu s modelérem Alešem Trpkošem - je vyrobili tajně a poté byly do Bruselu „propašovány“. Jejich úspěch na EXPO ’58 nastartoval vznik desítek dalších moderních figurek nejen Jaroslava Ježka, ale i dalších tvůrců. Většina dalších Ježkových figurek byla přejata k výrobě porcelánkou v Duchcově, kde se vyrábí dodnes.

   V poměrně velké kolekci porcelánových figurek, kterou v současnosti podle návrhů Jaroslava Ježka vyrábíme a nabízíme v našem internetovém obchodě, naleznete nejen figurky všech tří koníků, ale vaší pozornosti doporučujeme např. figuru černé labutě, která právě vzlétá z vodní hladiny, a kterou Jaroslav Ježek navrhl bezprostředně po úspěchu na EXPO '58 nebo plastiku Volavky, která slavila úspěch na XII. Trienále v Miláně roku 1960.

 


Použité fotografie:
Porcelánová souprava Elka od designéra Jaroslava Ježka, fotografie Jan Jeništa
Porcelánové figurky Klisnička a hřebečkové od designéra Jaroslava Ježka, fotografie Jan Jeništa

Kontaktní informace

Český porcelán, a.s. závod Royal Dux Duchcov

Sadová 1414, 419 01 Duchcov
tel.: +420 417 835 261
fax: +420 417 835 416
e-mail: odbyt.royaldux@cesky.porcelan.cz

společnost zapsaná dne 15. března 1991 v obchodním rejstříku v Ústí na Labem, oddíl B, vložka 101

Obchodní info

Napište nám

 Web využívá pouze nezbytné soubory cookie, které pomáhají zajistit použitelnost webových stránek tím, že umožňují základní funkce, jako je navigace na stránce a přístup do zabezpečených oblastí webových stránek. Bez těchto souborů cookie nemůže webová stránka správně fungovat.Další informace