Jaroslav Ježek se narodil 26.1. 1923 v Podlesí u Příbrami. V letech 1945-1949 studoval na pedagogické fakultě Univerzity Karlovy u profesora Sejpky obor výtvarná výchova. Chtěl přejít na Vysokou školu uměleckoprůmyslovou do ateliéru porcelánu a keramiky, a tak studia na fakultě nedokončil. Na základě doporučení profesora O. Eckerta, který tehdy ateliér porcelánu a keramiky na VŠUP vedl, se rozhodl jít nejprve na praxi do výroby, aby si osvojil technologii a seznámil se s provozem v porcelánovém průmyslu.
Získal půlroční stipendium ve výtvarném oddělení porcelánky Thun v Klášterci nad Ohří. Na další studium nakonec rezignoval a zůstal v Klášterci až do roku 1954, kdy bylo tamější výtvarné oddělení zrušeno. V tomto období se realizace dočkaly pouze Ježkovy návrhy dekorů. V roce 1955, po roční přestávce, byl spolu s nejlepšími modeléry a technology z výrobních závodů povolán do nového podnikového vývojového střediska, které bylo umístěno v Lesově u Karlových Varů.
V roce 1957 byl Jaroslav Ježek vyzván k navržení exponátů pro Světovou výstavu (EXPO ‘58), která se konala od 17. dubna do 19. listopadu 1958 v hlavním městě Vlámska a Belgie, v Bruselu. Mezi výtvarníky se vědělo, že komise tentokrát nebude řešit obvyklá funkční, ekonomická a technologická kritéria, ale že prioritou bude vytvořit tvary, které mohou československý design reprezentovat v celosvětovém měřítku.
Exponáty podle návrhů Jaroslava Ježka na EXPO ’58 získávají dvě ceny, prestižní Zlatou medaili za kolekci porcelánových plastik Klisnička a hřebečkové a Velkou cenu za moka servis Elka.
Moka souprava Elka Velká cena EXPO '58 Brusel |
Klisnička a hřebečkové Zlatá medaile EXPO '58 Brusel |
O figurkách koníků se traduje, že vznikly během příprav servisu Elka, realizovaného pro Expo 58 v Bruselu. Ježek - spolu s modelérem Alešem Trpkošem - je vyrobili tajně a poté byly do Bruselu „propašovány“. Jejich úspěch na EXPO ’58 nastartoval vznik desítek dalších moderních figurek nejen Jaroslava Ježka, ale i dalších tvůrců. Většina dalších Ježkových figurek byla přejata k výrobě porcelánkou v Duchcově, kde se vyrábí dodnes.
V poměrně velké kolekci porcelánových figurek, kterou v současnosti podle návrhů Jaroslava Ježka vyrábíme a nabízíme v našem internetovém obchodě, naleznete nejen figurky všech tří koníků, ale vaší pozornosti doporučujeme např. figuru černé labutě, která právě vzlétá z vodní hladiny, a kterou Jaroslav Ježek navrhl bezprostředně po úspěchu na EXPO '58 nebo plastiku Volavky, která slavila úspěch na XII. Trienále v Miláně roku 1960.
Použité fotografie:
Porcelánová souprava Elka od designéra Jaroslava Ježka, fotografie Jan Jeništa
Porcelánové figurky Klisnička a hřebečkové od designéra Jaroslava Ježka, fotografie Jan Jeništa
Český porcelán, a.s. závod Royal Dux Duchcov
Sadová 1414, 419 01 Duchcov
tel.: +420 417 835 261
fax: +420 417 835 416
e-mail: odbyt.royaldux@cesky.porcelan.cz
společnost zapsaná dne 15. března 1991 v obchodním rejstříku v Ústí na Labem, oddíl B, vložka 101
© Copyright 2009 Český porcelán a.s. | Seo optimalizace, Tvorba ww stránek: PRO-IDEA
Nahoru