Česky Deutsch English Русский

Porcelán Royal Dux Bohemia®
Jindřich Marek * 24.4.1931

   Jindřich Marek se narodil dne 24. dubna 1931 v Horní Černé u Ústí nad Orlicí. V letech 1949 až 1955 vystudoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze, kde byl žákem profesorů Otto Eckerta a Stanislava Ulmana.

Jindřich Marek   Hned po skončení studií nastoupil v duchcovské porcelánce a nebylo to jen období tzv. „Bruselu“, které od roku 1958 výrazně ovlivnil. Sám Marek se hned po světové výstavě EXPO zúčastnil mezinárodní akademie v Ženevě a v následujícím roce mezinárodní keramické výstavy v Moskvě i XII. trienále v Miláně. Moderní pojetí tvorby ozdobného porcelánu vzal plně za své a spolu s Jaroslavem Ježkem a dalšími se stal spolutvůrcem tohoto trendu.

   Vytvářel nové tvary i dekory a postupem času se neobyčejně vypracoval. Záhy se podílel na celé škále nových výrobků i celých kolekcí – jeho vázami, dózami i dalšími dekorativními předměty vyzdobila duchcovská porcelánka značné množství našich interiérů.

   V roce 1962 zaujal na mezinárodní výstavě keramiky v Praze a pak už pronikl do italského Qualdo Tadino i Faenzy, kde v příznivých šedesátých letech vystavoval prakticky každoročně a kromě prvního stříbra si přivážel celou řadu dalších ocenění. Porcelánka, jejíž značku Royal Dux Bohemia tím značně pozdvihl, jeho kolekcemi obesílala průmyslové výstavy, jako např. proslavený frankfurtský veletrh. Na stěnách jeho podnikového ateliéru visela řada diplomů, z nichž se dalo o úspěších duchcovské porcelánky a jejího kmenového výtvarníka ledacos vyčíst. Nesmí se při tom zapomenout ani na resortní ocenění ministerstva průmyslu, jehož odborné poroty několikrát vyhodnotily Markovy návrhy váz, dóz či dekorativních hodin jako nejlepší výrobky roku, přičemž byla vyzdvihována vysoká estetika i užitná hodnota jeho tvorby. Jak František Rabel, tak Jindřich Marek měli štěstí, že se jejich umělecká díla dostala prakticky do každého bytu.

   V práci vytvářel Jindřich Marek jemný porcelán sličných tvarů, ale ve svém domácím ateliéru se specializoval výhradně na mnohem robustnější keramiku. Dosti si oblíbil šamot a zaměřil se převážně na exteriérovou tvorbu. Dlouhodobě jej zajímala zahradní keramika a zejména jej přitahovaly fontány, jichž má mezi svými realizacemi hned několik.

Dekorativně užitkový porcelán Jindřicha Marka ( E-Shop )

Zdroj: internet

Kontaktní informace

Český porcelán, a.s. závod Royal Dux Duchcov

Sadová 1414, 419 01 Duchcov
tel.: +420 417 835 261
fax: +420 417 835 416
e-mail: odbyt.royaldux@cesky.porcelan.cz

společnost zapsaná dne 15. března 1991 v obchodním rejstříku v Ústí na Labem, oddíl B, vložka 101

Obchodní info

Napište nám

 Web využívá pouze nezbytné soubory cookie, které pomáhají zajistit použitelnost webových stránek tím, že umožňují základní funkce, jako je navigace na stránce a přístup do zabezpečených oblastí webových stránek. Bez těchto souborů cookie nemůže webová stránka správně fungovat.Další informace