Česky Deutsch English Русский

Porcelán Royal Dux Bohemia®
Příběh o stvoření „Šnečích lidiček“

   Byl průzračný předjarní den – ještě chladný a  větrný – ale slunce již pěkně zahřívalo ztuhlou zemi.

   Poslední bílé ostrůvky sněhu roztály a po dlouhé zimě se příroda pomalu probouzela k novému životu. Nejen lesní zvířata a ptáčkové opouštěli opatrně svá obydlí – pod kořeny starých stromů prosnuli i skřítkové a víly.

   Jarní víla Velenka kráčela spěšně po vlhkém mechu a starostlivě se rozhlížela po okolí. Zima skončila a ona se musí neprodleně postarat o to, aby se jaro neopozdilo!

   Čeká na ni tolik práce – ale kde začít? „Snad nejdřív probudit spící zem,“ myslela si a oči bloudily po blátivé cestě k blízkému křoví. Něco bílého upoutalo její pozornost „Co to může být,“ proběhlo Velence hlavou „sníh roztál, sněženky a bledulky ještě spí!“ Přiběhla blíž a s údivem zdvihla několik čistě vybělených šnečích ulit. „Jak jsou krásné,“ pomyslela si Velenka a litovala, že zde leží tak prázdné a nepovšimnuté

   Hlavou jí ale v tomto okamžiku probleskl nápad a ona se rozhodla ho bez otálení proměnit v čin. Vždyť ona, jarní víla stvořitelka má tu moc probudit tyto opuštěné domečky k novému životu! Bez prodlení se otočila a spěchala co mohla zpět ke svému obydlí pod bílým hlohem. Sestry víly za ní s údivem a nepochopením hleděly – je nejvyšší čas vyvolat jaro a Velenka, hlavní víla, se vrací domů?! A opravdu, v několika příštích dnech se všem zdálo, že se zima opět navrátila! Studený vítr se proháněl pod chmurným nebem, honil mraky a občas přivál i pár sněhových vloček. A slunce jakoby na zemi zanevřelo. Ale jednoho rána – byl první jarní den – slunko zcela znenadání vysvitlo. Jeho teplé paprsky se prodraly až na malou lesní mýtinku, na které seděla víla Velenka a vyčkávala. Před ní stála velká ošatka přikrytá jemným šátkem. Netrvalo dlouho a ze všech koutů lesa se k Velence sbíhali skřítkové, víly i zvířátka a plni zvědavosti a napětí ji zasypávali zvědavými otázkami. Se šťastným úsměvem odhalila Velenka svůj košíček – a konečně mohli všichni obdivovat její kouzelné jarní překvapení! Uvnitř se na ně usmívala skupinka drobounkých líbezných lidiček, živých, ale tak malých, že se vešli do šnečích ulit.

   Všem se radostí až zatajil dech! „Představuji vám naše nové přátele,“ začala Velenka slavnostně a prosila všechny obyvatele lesů i luk, aby k nim byli obzvlášť pozorní a ohleduplní.

   „Jsou malí a zcela bezbranní, neznají ani lest, ani násilí. Zato rozdávají radost a štěstí každému, kdo je spatří.“ – „Budeme o ně pečovat a ochraňovat je, nikdo jim nesmí nikdy ublížit,“ slibovali skřítkové horlivě a zvířátka souhlasně přikyvovala.

   Z mechu se na ně vděčně usmívaly bezelstné miloučké obličejíčky plné radosti a důvěry v dobrý svět kolem nich.

   Jednou kdysi takto v přírodě začalo jaro, ale lidé se o tom nikdy nedověděli. Jen při procházkách lesem, po lukách nebo polních cestách se stává, že se najednou cítíme tak volní, šťastní, osvobození od pout každodenní všednosti. Pak jsou jistě šnečí lidičky nablízku…

Ilona Klawitter            

   

Chcete i vy poznat tyto veselé bytůstky, které Vám vykouzlí úsměv na rtech a na chvíli vás odpoutají od denních starostí?

~

Nová sběratelská série porcelánových figurek:
„Šnečí lidičky“ miniatury z lesů, polí a luk
.

byla představena na

5. veletrhu dekorací, bytových doplňků a dárků

FOR DECOR & PRESENT 2014

na výstavišti v Letňanech

ve dnech 25. až 28. září 2014

~

Na jaře narození šnečí človíčci povyrostli, a tak vám Víla Velenka mohla ze svého košíčku představit první z nich, rozverného šnečího človíčka Deštík a čtyři něžné „jarní kvítky - Sněženku, Bledulku, Fialku a Blatouch. V průběhu roku 2015 se pak dalšími členy rodiny stali človíčci Sasanka, Petrklíč, Svlačec, Pampeliška a Sedmikráska.

 

 

Šnečí lidičky - eshop Porcelán Royal Dux Bohemia

Kontaktní informace

Český porcelán, a.s. závod Royal Dux Duchcov

Sadová 1414, 419 01 Duchcov
tel.: +420 417 835 261
fax: +420 417 835 416
e-mail: odbyt.royaldux@cesky.porcelan.cz

společnost zapsaná dne 15. března 1991 v obchodním rejstříku v Ústí na Labem, oddíl B, vložka 101

Obchodní info

Napište nám

 Web využívá pouze nezbytné soubory cookie, které pomáhají zajistit použitelnost webových stránek tím, že umožňují základní funkce, jako je navigace na stránce a přístup do zabezpečených oblastí webových stránek. Bez těchto souborů cookie nemůže webová stránka správně fungovat.Další informace