Česky Deutsch English Русский

Porcelán Royal Dux Bohemia®
Miroslav Mráček * 29.5.1958

Miroslav Mráček - keramik, sochař a návrhář firmy Royal Dux Bohemia   Miroslav Mráček pochází z Duchova, kde také od roku 1979 pracuje nepřetržitě jako modelář v porcelánové manufaktuře Royal Dux Bohemia.

„Pro tento obor jsem se rozhodl z prostého důvodu, vždy mě bavilo tvořit. Zní to banálně, ale já o ničem jiném ani nepřemýšlel. Jako malý kluk, když jsem ještě nechodil do školy, jsem dostal do rukou plastelínu, a slovy Augusta Rodina - zdálo se mi, že stoupám do nebes…“

   Vyučil se keramikem v Teplicích. „Mojí učitelkou v oboru modelář byla vynikající modelářka paní Olga Matějková, jí vděčím za zvládnutí řemesla.“ Potom se soukromě učil sochařství u ak. soch. Hany Pompeové, následně u významného sochaře a vynikajícího portrétisty ak. soch. Františka Rabela. Oba působili jako výtvarníci Royal Dux Bohemia.

   „Tohle byla škola a nasměrování!“ Díky Františku Rabelovi a historikovi a novináři Pavlu Koukalovi vytvořil řadu pamětních desek umělců, ale rovněž třeba významné osobnosti druhého odboje Jana Zelenky – Hajského. Vynechat nelze pamětní desku zakladatele výroby porcelánu v Duchcově, Eduarda Eichlera.

   Miroslav Mráček vytváří v porcelánce návrhy z vlastních nápadů, na zakázku klientů, spolupracuje s výtvarníky, jejichž práce realizuje. Navíc také ale obnovuje původní figurální porcelán.

„Těžko mohu hodnotit svou práci, nejznámější je asi můj porcelánový plecháček, osobně si vážím kávové soupravy JITKA, "

sděluje Miroslav Mráček, který hodlá i nadále zůstat duchcovské porcelánce věrný. Pokud by náhodou nebyl k zastižení zde, pak bude zcela jistě v nedalekém Oseku, kde žije od svého nejútlejšího dětství a kde má rovněž svůj sochařský ateliér. Tady tráví volný čas – se sochařskou hlínou. Zde dělá hlavně portréty jak známých osobností, tak lidí, kteří ho svým výrazem zaujali.

Porcelánová souprava Jitka Hrnek „Plecháček“

(lmax)

Miroslav Mráček - webové stránky

Kontaktní informace

Český porcelán, a.s. závod Royal Dux Duchcov

Sadová 1414, 419 01 Duchcov
tel.: +420 417 835 261
fax: +420 417 835 416
e-mail: odbyt.royaldux@cesky.porcelan.cz

společnost zapsaná dne 15. března 1991 v obchodním rejstříku v Ústí na Labem, oddíl B, vložka 101

Obchodní info

Napište nám

 Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace