Česky Deutsch English Русский

Porcelán Royal Dux Bohemia®
Miroslav Mráček * 29.5.1958

Miroslav Mráček - keramik, sochař a návrhář firmy Royal Dux Bohemia   Miroslav Mráček pochází z Duchova, kde také od roku 1979 pracuje nepřetržitě jako modelář v porcelánové manufaktuře Royal Dux Bohemia.

„Pro tento obor jsem se rozhodl z prostého důvodu, vždy mě bavilo tvořit. Zní to banálně, ale já o ničem jiném ani nepřemýšlel. Jako malý kluk, když jsem ještě nechodil do školy, jsem dostal do rukou plastelínu, a slovy Augusta Rodina - zdálo se mi, že stoupám do nebes…“

   Vyučil se keramikem v Teplicích. „Mojí učitelkou v oboru modelář byla vynikající modelářka paní Olga Matějková, jí vděčím za zvládnutí řemesla.“ Potom se soukromě učil sochařství u ak. soch. Hany Pompeové, následně u významného sochaře a vynikajícího portrétisty ak. soch. Františka Rabela. Oba působili jako výtvarníci Royal Dux Bohemia.

   „Tohle byla škola a nasměrování!“ Díky Františku Rabelovi a historikovi a novináři Pavlu Koukalovi vytvořil řadu pamětních desek umělců, ale rovněž třeba významné osobnosti druhého odboje Jana Zelenky – Hajského. Vynechat nelze pamětní desku zakladatele výroby porcelánu v Duchcově, Eduarda Eichlera.

   Miroslav Mráček vytváří v porcelánce návrhy z vlastních nápadů, na zakázku klientů, spolupracuje s výtvarníky, jejichž práce realizuje. Navíc také ale obnovuje původní figurální porcelán.

„Těžko mohu hodnotit svou práci, nejznámější je asi můj porcelánový plecháček, osobně si vážím kávové soupravy JITKA, "

sděluje Miroslav Mráček, který hodlá i nadále zůstat duchcovské porcelánce věrný. Pokud by náhodou nebyl k zastižení zde, pak bude zcela jistě v nedalekém Oseku, kde žije od svého nejútlejšího dětství a kde má rovněž svůj sochařský ateliér. Tady tráví volný čas – se sochařskou hlínou. Zde dělá hlavně portréty jak známých osobností, tak lidí, kteří ho svým výrazem zaujali.

Porcelánová souprava Jitka Hrnek „Plecháček“

(lmax)

Miroslav Mráček - webové stránky

Kontaktní informace

Český porcelán, a.s. závod Royal Dux Duchcov

Sadová 1414, 419 01 Duchcov
tel.: +420 417 835 261
fax: +420 417 835 416
e-mail: odbyt.royaldux@cesky.porcelan.cz

společnost zapsaná dne 15. března 1991 v obchodním rejstříku v Ústí na Labem, oddíl B, vložka 101

Obchodní info

Napište nám

 Web využívá pouze nezbytné soubory cookie, které pomáhají zajistit použitelnost webových stránek tím, že umožňují základní funkce, jako je navigace na stránce a přístup do zabezpečených oblastí webových stránek. Bez těchto souborů cookie nemůže webová stránka správně fungovat.Další informace